تالاب جوکندان

تالاب جوکندان

طی سفر هفته گذشته ام که به همراه تعدادی از دوستان قدیمی و خوبم به منطقه تالش داشتیم سری هم به تالاب جوکندان زدیم. تالاب جوکندان بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار محسوب می شود.این تالاب جزو تالاب های دریایی ساحلی است و یکی از تالاب های نادر در استان گیلان محسوب می شود. در کنار این تالاب چشم اندازهای زیبایی همچون جنگل های جلگه ای هیرکانی و جنگل های کوهستانی هیرکانی را می توان مشاهده کرد. مساحت این تالاب 238 هکتار است و در 57 کیلومتری جنوب آستارا واقع شده است. جوکندان در شرقی ترین نقطه منطقه حفاظت شده لیسار قرار دارد.

 

تالاب جوکندان.عکس از پیاک احتسابیان

تالاب جوکندان . عکس از پیام احتسابیان

خود منطقه لیسار با مساحتی بالغ بر 31142 هکتار در استان های گیلان و اردبیل قرار دارد و از سال 1348 تحت حفاظت قرار گرفته است. لیسار از سه بخش جلگه ای،جنگل های کوهستانی و مراتع ییلاقی تشکیل شده است. که در تصویر زیر نقشه ای از آن را ملاحظه می کنید. تالاب جوکندان در شرق این منطقه و در نزدیکی نوار ساحلی قابل روئیت می باشد.

در سفر نیم روزه ما در این منطقه بکر که در فردای روز 13 فروردین انجام گرفته بود، پرندگانی همچون حواصیل خاکستری، باکلان و اگرت را مشاهده کردیم و جفت گیری دو سنقر تالابی نیز در نوع خود دیدنی و جالب بود.تالاب جوکندان با آنکه منطقه ای نسبتا بکر بود و از حفاظت سازمان محیط زیست برخوردار است، اما متاسفنه از بستر رودخانه های اطراف این تالاب با وجود احداث تابلوی ممنوعیت برداشت شن ، تراکتوری بدون توجه به هشدارها و تابلو مشغول برداشت ماسه بود و دانسته یا ندانسته دست به تخریب می زد. هرچند تقصیری هم نداشت، چرا که متولی هم نبود تا به وی بگوید بردار یا برندار! به قول رضا باقری همسفرم در این سفر که در مطلبی در وبلاگش با عنوان دیازپام 10 نوشته است : همه چی آرومه ما چقدر خوشبختیم!!! (توصیه می کنم حتما این مطلب رو بخونید).

حواصیل خاکستری.عکس از پیام احتسابیان

حواصیل خاکستری . عکس  از پیام احتسابیان

/ 7 نظر / 152 بازدید
محمد درویش

خوش به حالتون ... انگار از بهشت برگشته اید نه؟ واقعن که ما چقدر خوشبختیم ... درود.

امير سررشته داري

زيباست. هوس انداختي در مأموريت بعدي به خطه گيلان كه خيلي هم دور نيست سري بزنم. ممنون.

مریم بانو

درود آدم دلش میگیرد وقتی میبیند سرزمینی با غنایی و زیبایی این چنین از دست میرود.... سپاس از گزارشتان.... متاسفانه من تجربه سفر به این منطقه رو نداشته ام.

هاله

اين عكس آخري ؛چه قشنگه