تبریک و معرفی

سلام

اول از همه چیز سال نو و نوروز 1389 رو به همتون تبریک میگم . سال خوبی رو برای همه آرزو می کنم. من پیام احتسابیان هستم صاحب وبلاگی که دارید وقتتون رو توش تلف می کنید. اصلا می خواهم اینجا بنویسم و عکس بگذارم که وقت نازنین شما رو تلف کنم و سرتون با بلاگ من گرم شود تا حواستان را به موضوعات مهم تر جمع نکنید، این هم سیاستی است. ما هم از بزرگان سیاست چیزی یاد گرفتیم. هر چند که قرار است و قول دادم تا در این وبلاگ سیاسی ننویسم و موضوع وبلاگ رو به موضوعات سفرنامه هایم و عکاسی هایم و روزنوشته هایم اختصاص دهم. همچنین موضوعات طبیعت گردی و زیست محیطی و حیات وحش ایران...

این هم تصویری از سفره هفت سین امسال من، تقدیم به دوستانم

و اما در مورد انتخاب نام عجیب و غریب این وبلاگ که البته خیلی هم بیراه نیست. همانطور که می دانید کشور ایران دارای حیات وحش غنی و منحصر به فردی است. خیلی از این حیوانات مثل ببر و شیر کاملا منقرض شده اند و سالهاست داریم در سالگردهایشان درغم از دست دادنشان غصه می خوریم. بعضی دیگر مانند گورخر آسیایی، پلنگ و یوز پلنگ در خطر انقراض هستند و مابقی هم دارند زندگی شان را می کنند و اگر کسی مزاحمشان نشود و زیستگاه هایشان را تخریب نکند منقرض نخواهند شد.

 این وبلاگ با نام "یوزگورپلنگ" در واقع نمادی است از حیات وحش ایران، نمادی از حیوانات در خطر انقراض و نمادی از یوزپلنگ ایرانی، گورخرآسیایی و پلنگ بزرگترین گربه سان ایران. اگر الان به فکر حفاظت این جانوران منحصر به فرد نباشیم، شاید چند سال دیگر حال و روز ببر و شیر را دچار شوند.

این هم از توضیح نام وبلاگ و موضوع آن.

و اما یک قول هم بدهم،... اینکه به مانند فضاهای مجازی پیشینم که البته منقرض نشده اند و هنوز در آنها دستی به نوشتار دارم، صحیح بنویسم و غلط املایی نداشته باشم. فکر کنم بعضی دوستان خیلی از این موضوع خوشحال شوند.

راستی امسال سال پلنگ است و این تخم مرغ پلنگی هم تقدیم به دوستان. فکر هم نکنید پلنگ ایرانی تخم گذار است، خیر، ایشان پستاندار هستند. با این توضیح که در ایران هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.

راستی پیشتر و در نوشته های قبل تر صحبت از عدم خرید ماهی قرمز کرده بودم و شاید با دیدن ماهی قرمز کوچولویی در سفره هفت سین، لعنت هایی را نثار اینجانب کرده باشید، اما دست نگه دارید چون این ماهی متعلق به مادر گرامی بنده است که از سال پیش تاحالا ازش نگه داری کرده تا امسال که پای سفره هفت سین مجددا قرار بگیره. از خداوند برای این ماهی عمر نوح مسالت داریم. اما!!! باز هم بر سر موضع خود هستم و تصور می کنم نخریدنش به از خریدنش است. چرا؟ به این دلیل که سالانه بیش از پنج میلیون قطعه ماهی کشته می شوند و دلیل آن هم نگه داری اصولی یا غیر اصولی ما نیست، بلکه پرورش نادرست، حمل و نقل نادرست و عرضه اشتباه دلیل اصلی مرگ این ماهیان زینتی است و بد تر از همه اینکه در آخر تعطیلات فروشندگان عزیز ماهیان مانده بر دستشان را تلف می کنند و با توجیه این مسله که ارزش اقتصادی در نگهداری آنها نمی بینند، جان صدها و شاید هزاران ماهی دیگر را هم خواهند گرفت و این موضوع هم که ماهی قرمز ربطی به سفره هفت سین ندارد و ایرانی نیست هم دلیل قانع کننده ندارد و این نماد شاید از ابتدا در سفره هفت سین جا نداشته اما به مانند خیلی نماد های ایرانی دیگر، در دوران مختلف تاریخی وارد نماد ایرانی شده است و جای خود را محکم کرده

 

 

/ 7 نظر / 63 بازدید
نگین

چه هفتسین زیبایی! چه جای خالی بعضیا! چه وبلاگت مبارک! چه پسری! چه یوز در چمنی! چه تخم پلنگی! چقدر آرزو میکنم امسال سال بهتری باشه برای هممون...چه برسه به این حیوونیا!

خاله زنک

به به مبارک باشه وبلاگ جدیددرسال جدید

مامان صلح

منزل نو مبارک یوزگورپلنگ . سال نو اسباب کشی کردی به این خانه مجازی ؟؟؟؟ موفق باشی

هاله

كامنت نگین تاييد ميشود+واي واي چه پسر ويرايش شده ايي! hihi

Arash

amooooooo damet garm,ishalla ke blog et payande bashe :D all best