از بین رفتن پارک ملی گلستان

با آماج تخریب در پارک ملی گلستان

زیستگاه حیات وحش در خطر است

 

از سال گذشته که موضوع تعریض جاده قدیمی گلستان در پارک ملی گلستان مطرح شد و عملیات تعریض آن نیز آغاز شد، بسیاری از کارشناسان و طرفداران محیط زیست به این حرکت غیر قانونی معترض بودند و بارها با مسولین سازمان محیط زیست آن را مطرح کردند. چرا که هر صاحبنظری در مقوله محیط زیست می داند که حریم پارک ملی چه قوانینی دارد و چه ضوابطی را بایستی در آن رعایت کرد.

حتی در روزهای پایانی سال 1388 تعداد زیادی از این کارشناسان و هواداران محیط زیست با کسب مجوز قصد تجمع مقابل استانداری گلستان را داشتند و رفتند اما با برخورد امنیتی و بسیار زشت مامورین نیروی انتظامی روبرو بودند و حتی نمایندگان دولتی که قرار بود پاسخگوی آنان باشند از صحبت و حضور در میان آنها طفره رفتند و حاضر به گفتگو نبودند. در آخر نیز با فرستادن چند نماینده از طرفین موضوع فیصله پیدا کرد. از بعد این موضوع کمی در رفتار مسولین سازمان محیط زیست نرمی صورت گرفت و شنیده ها حاکی از آن بود که پروژه تعریض جاده کمی متوقف شده است.

پارک ملی گلستان مهمترین کانون تنوع زیستی ایران به شمار می رود و سکوت سازمان محیط زیست و شخص محمدی زاده بسیار جای تاسف و سوال دارد. در آخرین نظرسنجی سال گذشته که گزارش کامل آن در سبز پرس منتشر شد، بسیاری از صاحبنظران در حیطه محیط زیست نسبت به انتخاب محمدی زاده به عنوان رئیس جدید سازمان محیط زیست به خصوص بعد از کارنامه منفی و ناامید کننده فاطمه جوادی، خشنود بودند. اما دور از ذهن نیست با سیاست های در نظر گرفته شده سازمان محیط زیست بار دیگر نسبت به نظراتشان تغییر عقیده دهند. به گزارش خبرگزاریهای زیست محیطی، تعریض جاده قدیمی گلستان از شش متر به شصت متر و تخریب جنگل های این پارک ملی که به ذخیره گاه بیوسفری در یونسکو به ثبت رسیده، با سکوت پرسش برانگیز سازمان محیط زیست مواجهه شده است.جالب اینجاست که هیچ یک از مدیران و معاونان این سازمان حتی حاضر به بازدید از این مناطق نیستند. از طرفی اختیار تصمیم گیری بنا به گزارش های واصله به استاندار گلستان محول شده است تا برای پارک تصمیم گیری کند و نکته حایز اهمیت تر این است که به توصیه استاندار حتی مدیران سازمان محیط زیست استان گلستان هم از مصاحبه و ابراز نظر در مورد موضوع مربوطه منع

 شده اند.

 

پیام احتسابیان

فروردین 1389

 

/ 8 نظر / 52 بازدید
محمد درویش

وبلاگ جدید خیلی مبارکه ... امیدوارم که این یکی هرگز فیلتر نشه پیام جان. در ضمن ظاهرن همه به همشهری برای این خبر لینک داده اند. اما این خبر روی سایت خود همشهری نیست! چرا؟

ژاله ف

درود پیام عزیز.. وب لاگ یوز پلنگ تو را دیروز دیدم. امیدوارم سال خوبی داشته باشی و موفق در همه مراحل زندگی. امیدوارم سال خوبی باشه برای همه انسانهای واقعی و حیوانات بیگناه این سرزمین. [گل] لینک وب لاگت را اضافه کردم.

غزل

سلام سال نو مبارك وب جالبيه و البته مفيد خوش حال ميشم به منم سري بزنيد[گل]

نسیم

سال نو مبارک و درود بر همه دوستداران و حافظان محیط زیست

امير سررشته داري

پيام جان عزيز فكر مي كني قضاياي آينده اي هم كه پيش بيني ميشه خيلي دور انتظاره. من كه معتقدم آنها به قول خودشان در مورد انجام تعريض عمل خواهند كرد. به درويش عزيز: ظاهرا در سال گذشته هم همين اتفاقات مشابه براي همشهري افتاده كه در اثر تذكرات اسمشو نبر مباركه مجبور به حذف مطلب از روي سايت شده بودند. رفرنسش هم موجود بود كه متأسفانه هر كاري كردم امروز بالا نيومد. در هر صورت پيدا كردم برات و براي شما پيام عزيز مي فرستم. ارادتمند

غزل

راستش من دیروز برگشتم! سمت شهسوار و عباس اباد بودم. به شما هم خوش بگذره ... شنیدم تالش طبیعت زیبایی داره... سفر خوش