از کشته شدن شیرها تا 26 دی ماه روز حمایت از حیوانات

 

حقایقی از کشته شدن شیرها

عدم توانایی تیم دامپزشکی باغ وحش ارم در تشخیص بیماری مشمشه جان ده شیر دیگر را گرفت

 

روز گذشته ده شیر باغ وحش ارم توسط تیم دامپزشکی باغ وحش ارم در سکوت خبری کشته شدند. به گفته کارکنان باغ وحش ارم این ده شیر به علت احتمال ابتلا به بیماری مشمشه تلف شده اند. این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان و دامپزشکان بیماری مشمشه در گربه سانان قابل درمان بوده و تنا نیاز به مراقبت ها و آزمایشات می باشد. به گفته ایشان تنها احتمال آنها به بیماری فوق باعث شده تا مسولان باغ وحش بدون مشورت با کارشناسان اقدام به کشتن ده شیر کنند که این درحالیست که در هفته های جاری هم سه شیر دیگر به دلایل نا مشخص در باغ وحش تلف شده بودند. هر چند الهامی در برنامه های تلویزیونی این موضوع را رد کرده بود و اظهار داشت که شیرهای فوق بیهوش بوده اند و نمرده اند. اما اخبار و مستنات چیز دیگری را نشان می داد. دیروز نیز عدم توانایی تشخیص بیناری توسط تیم دامپزشکی و عدم داشتن اطلاعات علمی و امکانات درمانی مناسب منجر به مردن ده قلاده شیر دیگر شده است و این یعنی یک فاجعه علم دامپزشکی حیات وحش در ایران و نمره منفی برای آقای الهامی به عهنوان میدیر باغ وحش. خبر ها حاکی از آن است که دکتر گرگین و یک دامپزشک دیگر از باغ وحش کار نظارت آخر در این موضوع را عهده دار بوده اند. از طرف دیگر در خبری تایید نشده ده شیر فوق توسط گلوله تلف شده اند. حال باید از الهامی پرسید آیا این شیرها ارزش اینکه چند روز دیگر باغ وحش تعطیل بود را نداشتند که بدون دلیل علمی و عقلی اقدام به تلف کردن آنها کردید؟ بیماری که هنوز نتوانسته اید روی شیرها ازمایش انجام دهید تا مشخص شود واقعا مشمشه دارند یا نه و اینکه آیا راه درمانی هست یا نه؟ بهتر نیست به دلیل عدم توانایی نگهداری و تشخیص بیماری حیوانات داخل باغ وحش وتغذیه سالم برای آنها همان بهتر که ارم تعطیل باشد.خنده دار  اینکه اخبار بیست و سی با نشان دادن تعدادی گربه شهری و سگ ولگرد نگرانی شان را از پخش بیماری در شهر ابراز می دارند.اما در گزارشات شبهای بعدی هیچ اشاره ای به موضوع فوق نمی کند. 

ببر سیبری وارداتی که قرار بود به ببر مازندران مونتاژ شود مرد، سهزده شیر تا کنون تلف شده اند و وضعیت سه شیر و دو ببر مانده نیز نامشخص است، سایر حیوانات باغ وحش نیز وضعیت نگهداری و رسیدگی و نیز تغذیه مناسبی ندارند، جان انسانها و پرسنل باغ وحش در خطر است،... الهامی و محمدی زاده هم که مشغول پاس کاری تقصیرها به هم هستند. خدا به داد این موجودات زنده بی گناه باغ وحش برسد.

 

و اما آنهایی که باید تقصیر را به گردن بگیرند


1- محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان محیط زیست :

به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی از گربه سانان و نگهداری و حفاظت صحیح از گونه های جانوری و طرح پروژه ای مضحک برای احیای ببر مازندران که در آخر نیز منجر به کشته شدن یکی از آنها و سیزده شیر شد.

2- الهامی، رئیس باغ وحش ارم :

به دلیل ضعف ودیریتی و عدم داشتن امکانات نگهداری و نظارت بر سلامت و تغذیه حیوانات باغ وحش و نداشتن تیم مجرب و متخصص دامپزشکی.

3- سازمان دامپزشکی تهران :

به دلیل عدم نظارت کافی بر تغذیه حیوانات باغ وحش که منجر به انتقال بیماری مشمشه از گوشت الاغ به گربه سانان گردید.

4- الاغ :

که مسول انتقال بیماری به ببر ها و شیرها شد و توسط سه نفر بالا اجیر شده بود تا اینجا یک قلاده ببر سیبری و 13 قلاده شیر کشته شوند.

 

روزی که فقط نامگذاری شد

26 دی ماه روزی که فقط به نام روز ملی حمایت از حیوانات نامگذاری شد. بیش از ده سال پیش انجمن حمایت از حیوانات ایران روز 26 دی ماه هر سال را بنا بر سنت باستانی ایرانیان به نام روز ملی حمایت از حیوانات و با شعار دوست داشتن حیوانات نامگذاری کرد. در سه چهار سال اول، برنامه ها و مراسمی نیز برای آن در نظر گرفته شد و تلاش های مدیران انجمن برای ثبت در تقویم رسمی کشو به دلیل مخالفت امام جمعه برخی شهرها و عدم همراهی نمایندگان مجلس راه به جایی نبرد. اما امروز پس از نزدیک به 8 سال انجمن خود نیز برنامه ای برای این روز در نظر ندارد و به خاموشی رفته است. هر چند انجمن فوق فعال است و در زمینه حیوانات شهری پروژه هایی را در دستور کار دارد،‌اما در این سالها درمورد حیات وحش ایران و وضعیت نامطلوب انها فعالیت مثبتی نداشته است. 26 دی ماه تنها روزی بود که برای حیوانات و احترام به حقوق آنها نامگذاری شد و امروز تنها نام آن در یادها باقی مانده است.  آن هم در سالی که اتفاقات تلخی گریبانگیر حیات وحش ایران شد، چه در طبیعت چه در باغ وحش.

 

پیام احتسابیان

27 دی 89

 

 

/ 3 نظر / 141 بازدید
گلنار

نمی دونم چی باید بگم.......... حتی ابراز تاسف هم نمی تونم بکنم[ناراحت] وقتی کسایی که ادعای حمایت از حیوانات می کنند حضور ندارن دیگه توقع نباید داشت از دیگران تا دل بسوزونن!!!!![ناراحت]

نگاهی به طبیعت

سلام خیلی خوب این مطلب را شرح دادید با گلناز موافقم آن هایی که باید ابراز تاسف بکنند حتی اشتباه بودن کارشان را هم نمی پذیرند. متاسفانه بین ادعا و عمل کیلومترها فاصله افتاده.