همت مضاعف برای تخریب محیط زیست

به مناسبت روز زمین پاک

همت مضاعف برای تخریب محیط زیست 

دوم اردیبهشت ماه مصادف است با روز زمین پاک که در این روز مردم جهان با آیینهای مختلف به حفظ زمین  ومحیط زیست می پردازند. یک روز برای زمین، یک روز برای حفاظت از محیط زیست.

 نخستین اعلامیه روز زمین پاک، در سال 1970 با شعار "صلح، عدالت و حفاظت از زمین" آغاز شد. اما هر بخش از این شعار به باد فراموشی بسیاری از دولت ها قرار گرفت. جنگ ها و قدرت طلبی ها و بی عدالتی های دولت ها به  بشر و نادیده گرفتن حقوق مردم  و جنگ های داخلی و قومی و عقیده ای، ازجمله آنهاست. دکتر اسماعیل کهرم در کتاب صلح پایدار، راهی پر فراز و نشیب در مورد جنگ و اثرات آن بر محیط زیست چنین عقیده دارد که : "شعله های آتش جنگ  بر و بحر، گیاه و جانور و انسان را به خاکستر تبدیل می کند. ریشه های حیات را می خشکاند و حال و آینده را می سوزاند. شاید بشر هنوز به اندازه کافی تکامل نیافته است تا آتشهای لجام گسیخته کینه ی خود را پای میز مذاکره و گفتگو حل کند. هنوز تیمورها و چنگیز هایی حضور دارند که در آرزوی حادثه جویی در جهان به اصطلاح متمدن امروزی هستند."

اثرات جنگ بر پیکره زمین و محیط زیست بخشی از ناعدالتی های ما انسانها به زمین است. اما آنچه برخی دولت مردان به بهانه توسعه پایدار ضربه های سنگین و جبران ناپذیری به محیط زیست می زنند کمتر از یک جنگ نیست واین طبیعت است که باید سالیان سال تبعات آن را پس بدهد، و در ادامه انسانهای بیچاره و نسل های بعدی تبعت آن را حس خواهند کرد.

 جنگ آنها با محیط زیست از طریق شلیک گلوله های جنگی و خمپاره نیست، قطع درختان جنگل، از بین بردن زیستگاه حیات وحش و در خطر قرار دادن آن در اثر تحرکات و مانورهای نظامی، تخطی از قانون در مقابل متجاوزان به طبیعت، نادیده گرفتن سرمایه های ملی طبیعی،دفع زباله در مناطق طبیعی، خشک کردن دریاچه ها و تالاب ها و استفاده نادرست از انرژی هسته ای همگی می توانند اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند. متاسفانه در کشور عزیزمان ایران نمونه های زیادی از این موارد قابل ذکر است که تاسف از گفتن آنها دارم. تاسف از بیان تلاش های مضاعف برخی برای تخریب محیط زیست که دانسته و یا ندانسته دست به آن می زنند.

 

نوار ساحلی خزر.تالش.عکس از پیام احتسابیان 

خبرهای این روزها از نادیده گرفتن حقوق محیط زیست از گوشه و کنار سایت های خبری و نشریات به گوش می رسد. مسله آلودگی زمین در واقع از مسائل مهم محیط زیست و دغدغه های دست اندرکاران این حوضه محسوب می شود، اما در ایران حفاظت از محیط زیست تبدیل به بخشی از شعارهای دولت تبدیل شده است که کمتربه یاد دارم تبدیل به عمل شده باشند. همین امروزبه مناسبت روز ارتش مانورهایی در سراسر بیابان ها و کویر های ایران برگزار خواهد شد. اما انتخاب پارک ملی کویر زیستگاه یوزپلنگ آسیایی که مبالغ زیادی هر ساله از داخل و مراجع بین المللی برای حفاظت از آن هزینه می شود، حماقتی بیش نیست. انتخاب پارک های ملی برای راه های ارتباطی آن هم با کمترین ارزیابی زیست محیطی و دخل و تصرف در این مناطق مشخص نیست با چه هدفی و چه منطقی انجام می گیرد. هر چند بیشتر سیاست های اعمال شده در سالهای گذشته نه تنها از روی منطق و علم نبوده بلکه انتخاب و انتصاب های نابجا و غیر تخصصی مدیران و تغییرات سریع آنها و نبود سیاست یکپارچه مدیریتی، باعث شده است از هدف اصلی توسعه پایدار دور شویم. روز زمین پاک فقط بهانه ای است و تلنگری به مسولان تا از آنچه بر سر محیط زیست می آورند و آن را نمی خواهند ببینند بردارند. ای کاش همانطور که شعار می دهند عمل هم بکنند و فرسخ ها راه به کپنهاگ نروند و از آنچه نکردند دفاع کنند و دروغ پشت دروغ آسمان شهر را می شکافد اما دریغ از یک حرکت، دریغ از عملی مثبت و رو به جلو. محیط زیست ایران را که نگاه می کنی میبینی فردا روزی اگر تکه ای زمین سالم باشد تعجب می کنی شاید این نقطه را ندیده اند و از دستشان در رفته است که سالم مانده. رودخانه ها، کوه ها، تالاب ها و جنگل ها و حتی بیابان ها جان سالم به در نبرده اند.

روز زمین پاک بهانه است، بهانه ای برای حفاظت از تنها زمینی که داریم و باید حفظش کنیم.

 

/ 6 نظر / 92 بازدید
نگاهی به طبیعت

فکر به این که تا کجا قراره پیش بریم و چه چیزی از طبیعت باقی خواهد ماند آزار دهنده است مگر ما چند تا زمین داریم[گل]

محمد درویش

درود بر پیام عزیز که همچنان از طبیعت و آلامش می نویسد. تصویر آن گاو را می شود در منطقه دفن بهداشتی زباله! در بوشهر هم دید و البته در خیلی جاهای دیگر. امیدوارم با "صبر و استقامت" بتوانیم توان مضاعف طبیعت ستیزان را مهار کنیم![لبخند]

فاطمه جعفری

مسئولان سر چی بلا نمیارن؟! نمی فهمن دست خودشون نیست! اما اشکال نداره من اگر برخیزم تو اگر برخیزی همه بر می خیزند ...

دوستداران محیط زیست آهید

با سلام خدمت آقای احتسابیان از این که به زیست گاه ما ( دوستداران محیط زیست آهید ) سرزدید بسیار سپاسگزاریم و امیدواریم هم خودمان و هم دیگر دانش آموزان را آگاه نماییم تا از محیط زیست و حیوانات مواظبت نماییم و توصیه ی خوب شما را پاس می داریم. دانش آموزان دوستدار محیط زیست مدرسه نمونه دولتی شهدا دیّر

نگین

وای از این سبز-ستیزان!